Asset Publisher Asset Publisher

LIFEDrawaPL

Konferencja otwierająca projekt LIFEDrawaPL w Sławnie

W dniu 19 czerwca 2015 roku, w Nadleśnictwie Sławno, odbyła się konferencja otwierająca projekt Czynna ochrona siedlisk włosieniczników i udrożnienie korytarza ekologicznego zlewni rzeki Drawy w Polsce. Organizatorem spotkania była Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie, we współpracy z Nadleśniczym Nadleśnictwa Sławno.

Podczas spotkania zaprezentowano podstawowe informacje na temat realizacji projektu, jego założeń i oczekiwanych rezultatów. Było ono również okazją do uzyskania wiedzy na temat roli ekologicznej rzek oraz zasad gospodarowania w zlewniach, jako obszarach kluczowych dla utrzymania podstawowych zasobów wodnych. Dyskutowaliśmy o zrównoważonym rozwoju, potrzebach człowieka i warunkach niezbędnych dla zachowania nie tylko rzek i żyjących w nich ryb, ale także o tworzeniu nowych możliwości rozwoju, dla którego cenne środowisko przyrodnicze jest wsparciem, a nie przeszkodą. Głos zabierali mieszkańcy, rolnicy, organizatorzy turystyki oraz reprezentanci instytucji i organizacji zajmujących się ochroną zasobów przyrodniczych. Uczestnicy spotkania zauważyli potrzebę rozwiązania problemów: eutrofizacji wód będącej skutkiem nadmiernego nawożenia, zagrożeń związanych z funkcjonowaniem intensywnego rolnictwa, wysypisk śmieci oraz efektywności oczyszczalni ścieków. Wyrażano chęć kontynuacji wspólnych działań na rzecz ochrony ekosystemów rzecznych, które trwają nad Grabową od wielu lat.

W konferencji uczestniczył Nadleśniczy Nadleśnictwa Sławno Sylwester Kupczyk, Kierownik Zakładu Ryb Wędrownych w Rutkach Instytutu Rybactwa Śródlądowego dr hab. inż. Profesor IRS Piotr Dębowski oraz przedstawiciele m.in.: Zachodniopomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie OT w Sławnie, Urzędu Miejskiego w Sławnie, Słowińskiego Parku Narodowego, Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych, Stowarzyszenia Mała Ojczyzna, Zespołu Szkół w Sławnie im. J. H. Dąbrowskiego, Gospodarstwa Rybackiego Polanów, Nadleśnictw Polanów i Sławno oraz liczni mieszkańcy obszarów środkowej części zlewni Grabowej. Wspólnie przyjęliśmy zaprezentowane cele projektu LIFEDrawaPL, jako ważne dla naszego działania i życia nad Grabową. 

Realizująca projekt Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie, jest otwarta na wszelkie propozycje współpracy i działań związanych z rzekami. Zapraszamy do dzielenia się uwagami i spostrzeżeniami pod adresem mailowym: life.drawa.szczecin@rdos.gov.pl Informacje na temat projektu można uzyskać na stronie internetowej projektu http://drawalifeplus.rdos.szczecin.pl/. Z pewnością nawiążemy współpracę z uczestnikami i konferencji w Sławnie oraz skorzystamy z doświadczeń uzyskanych w wyniku zrealizowanych już w tej części kraju projektów związanych z ochroną i promocją rzek.

            Projekt LIFEDrawaPL jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach instrumentu finansowego LIFE+ oraz przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

 

 

 

Opracowanie: Elżbieta Hołubczat – koordynator projektu LIFEDrawaPL