Lista aktualności Lista aktualności

Dokarmianie zwierząt

Zima to bardzo trudny okres dla dzikich zwierząt. Dostęp do pokarmu jest mocno ograniczony poprzez zaleganie pokrywy śnieżnej i lodu dlatego leśnicy i myśliwi zajmują się dokarmianiem dzikich zwierząt.

Dokarmiana jest zwierzyna płowa czyli występujące na naszym terenie sarny, jelenie i daniele jak również dokarmiane są dziki.

Karmę wykłada się w paśnikach  - głównie siano lub bezpośrednio na ziemi buraki, ziemniaki, kukurydzę, marchew itp.

Leśnicy w tym zimowym okresie wykładają tzw. drzewa zgryzowe są to świeżo ścięte drzewa, których kora, zwłaszcza w górnych partiach, nie jest jeszcze gruba pozostawione do ogryzania przez jeleniowate. Zwierzyna zjada cienką korę oraz łyko bogate w substancje odżywcze stanowiące uzupełnienie zimowej diety saren czy jeleni . Wykładanie takich drzew odbywa się w miejscach planowanej w danym roku wycinki drzew i ma bardzo istotne znaczenie w ochronie lasu. Dzięki udostępnieniu w ten sposób bazy pokarmowej zwierzyna nie ogryza kory drzewek w młodnikach i uprawach i tym samym w sposób znaczący ogranicza się szkody przez nią powodowane .

8 marca w tę piękną akcję dokarmiania zwierząt wpisała się Szkoła Podstawowa nr 1 w Sławnie im. Kornela Makuszyńskiego. Uczniowie przeprowadzili w szkole zbiórkę karmy dla zwierząt a potem klasy IB, VIIB oraz Wolontariat Jedyneczka wraz z opiekunami panią Eweliną Stach oraz Izabelą Szuba-Jóźwiak przywieźli wszystko do  Zielonej Szkoły pod Bocianim Gniazdem i wyłożyli w miejscach dokarmiania zwierzyny. Serdecznie dziękujemy uczniom i nauczycielom za zorganizowanie i przeprowadzenie tak szlachetnej akcji.

 

Anna Krzemińska